Jesteś freelancerem, którego interesuje temat zwiększania swoich obrotów? Ten tekst jest dla Ciebie! Dzięki trzem narzędziom: do-sprzedaży, inicjatywie własnej oraz opiece nad Klientami powracającymi, osiągniesz znacznie lepsze wyniki finansowe.

Powyższe stwierdzenie to efekt moich 5 letnich doświadczeń. Nic tak u mnie nie działa sprzedażowo jak te trzy techniki, nawet płatna promocja na FB czy rekomendacje. Polecam te narzędzia freelancerom początkującym, wieloletnim i znudzonym ; ) 

Istnieją różne style zarabiania jako freelancer – przyjmowanie tylko dużych zleceń, dywersyfikacja Klientów, przeplatanie stałych współprac nowymi. Niezależnie od Twojego stylu, warto byś poznał te trzy narzędzia. Ich stosowanie sprawia, że ma się pełne ręce roboty, regularne wpływy i satysfakcję, a tego chcę dla każdego mojego Klienta i Czytelnika : )

DO-SPRZEDAŻ

Czym jest do-sprzedaż? To najprościej mówić zaoferowanie “czegoś jeszcze” z oferty. To jak pytanie w kawiarni “Życzy sobie Pani czegoś jeszcze?” : ) Do-sprzedaż nie powinna być nachalna, a oparta na wyczuciu. Ilekroć widziałam, że ktoś z moich Klientów może czegoś potrzebować – pytałam, czy mogę to dla niego zrealizować. Przykład – Klientka zamawia u mnie ofertę współpracy, ale po zajrzeniu na jej stronkę www stwierdzam, że opis “O MNIE” jest zbyt chaotyczny i proponuję stworzenie interesującej, ale bardziej spójnej treści. Zamiast koncentrować się na jednym zleceniu – zawsze warto patrzeć całościowo.

Zadaj sobie z duchu pytanie “Czy jest jeszcze coś, co mogę zrobić dla tego klienta?”, a później je zadaj w rozmowie podsumowującej poprzedni projekt / napisz maila z sugestią / zadzwoń w porze, w której ludzie zwykle są w ferworze pracy (tym samym skłonni) do podejmowania decyzji na tak.

W Slow Karierze od zawsze mam taką niepisaną zasadę, że w do-sprzedaży moim Klienci płacą mniej, niż tzw. “klienci z ulicy”, czyli klienci zgłaszający się do mnie pierwszy raz po konkretną usługę. Ty też znajdź swoją złotą zasadę do-sprzedaży. Każda usługa w do-sprzedaży 25 % taniej? Półgodzinna darmowa konsultacja w zamian za referencje? Do-sprzedaż to mieszanka potrzeb obu stron, koktajl ustępstw i korzyści. 

INICJATYWA WŁASNA

Inicjatywa własna jest wtedy, gdy sprzedasz coś komuś, gdy on sam nie wie, że może tego potrzebować ; )

A tak na poważnie – nie obawiaj się czegoś komuś zaproponować, uprzejmie zasugerować, naprowadzić. To Ty tu jesteś ekspertem. Uważasz, że wiesz lepiej? Zrób tak, by ostatecznie decyzja należała do Klienta, ale nie obawiaj się zwrócić uwagi na obszary do poprawy. Znajdź tam swoją rolę. Przekonaj w sposób wyważony i uwzględniający perspektywę Klienta. Wyjdź z propozycją. Pomogą Ci zdania “W nawiązaniu do Pani pytania…”, “W oparciu o to, jak bardzo Pani zależy na . . . mam taką sugestię . . .” Przy stosowaniu inicjatywy własnej niezwykle ważne jest portfolio i wiarygodność w oczach Klienta.

Oferuj, sugeruj, naprowadzaj. 

KLIENCI POWRACAJĄCY (SAMI Z SIEBIE)

Do-sprzedaż to działanie zainicjowane przez freelancera, który często jest swoim własnym handlowcem / new business managerem. Klientów powracających w sytuacji, gdy jeszcze nie zdążysz im czegoś zaproponować od siebie, uważam za osobny temat.

Przykład – Siedzę sobie zawaloną robotą na miesiąc do przodu, a tu dzwoni stała Klientka z pilnie potrzebną realizacją, np. treścią na wystąpienie w klubie networkingowym. Na pojutrze. Próbowała napisać sama, ale jej nie wychodzi, bo stres ją zżera na samą myśl, że miałaby coś powiedzieć publicznie. Odmówić nie odmówię. Powiedzieć stałej klientce, że realizacje w 24 godziny są płatne 200 %? Tak, są, ale tylko dla nowych Klientów. Wziąć na warsztat i napisać w tzw. “międzyczasie”? Pytanie, czy nie ucierpi na jakości. Myślę, że to już kwestia indywidualna. Elastyczna. Wypadkowa pilności zlecenia, Twojego freelancerskiego czasu, energii i weny oraz zapotrzebowania na szybki zysk, jak również – w końcu – Waszej relacji. Jedne “wpadające zlecenia” od starych klientów / stałych klientów – cieszą, inne sprawiają, że drżymy na myśl, że moglibyśmy się nie wyrobić z innymi ważnymi tematami dla innych Klientów. Ja nigdy nie odmawiam Klientom Powracającym, nigdy też nie oddaję tych zleceń komuś innemu.

Podsumowując, te trzy narzędzia, poza aktywną sprzedażą i rzetelną obsługą każdego przychodzącego klienta, świetnie przyczyniają się do płynności zleceń.

W mojej ofercie (Sprawdź TUTAJ) znajdziesz mnóstwo użytecznych usług dla freelancerów. Doskonale wiem, że na każdym etapie rozwijania swojej działalności możesz napotkać trudności, z którymi w pojedynkę ciężko będzie sobie poradzić. Nie wszystko umiesz, nie wszystko wiesz, nie wszystko przewidzisz. Dlatego tak ważne jest, by w temacie zwiększania sprzedaży, pozyskiwania klientów i prezentacji marki osobistej w sieci pracować z kimś, kto na tym zęby zjadł ; ) 

INNE TEKSTY O BYCIU SKUTECZNYM FREELANCEREM

Ocean bez dnia, w którego wystaje czubek góry lodowej, czyli o obowiązkach freelancera.

O osobistej misji freelancera i każdego, kto chce żyć i pracować w rytmie slow.

O różnicy w byciu freelancerką w mieście i na wsi.

Życzę Ci powodzenia w swoim freelancingu! <3 Każdy freelancing tak, jak każdy freelancer – jest inny. Wyjątkowy. Z własnym torem. Korzystaj z rad, ale weryfikuj samodzielnie. Doświadczenie jest najlepszym nauczycielem, a wiedza płynie z doświadczenia.

Wiedz, że dołączając do SLOW KARIEROWEJ GRUPY NA FB możesz zadać mi dowolne pytanie dotyczące freelancingu!

Dobrego tygodnia!

Jot.

Privacy Preference Center