Ostatnio zauważyłam, że nawet wśród moich znajomych powstają fanpejdże, które mają informować o ich nowej działalności, a coraz więcej ludzi zastanawia się jak może zarobić na tym, co już wie, używając dostępnych narzędzi i wiedzy udostępnianej np. w darmowych e-bookach czy na webinarach.

W dzisiejszym wpisie podzielę się z Wami wskazówkami, jak do tego podejść, jak zacząć i na co zwrócić uwagę.

Planujesz zacząć dzielić się z ludźmi tym, jak możesz im pomóc? Zacznij strategicznie.

Moodboard.

Na początek potrzebujesz moodboardu dla Twojej marki – moodboard to inaczej zbiór palet kolorystycznych, propozycji logo, czcionek, symboli i zdjęć, które mają oddawać osobowość i charakter marki. Trochę abstrakcyjne, co nie? Przecież marka to produkt, a nie człowiek, zatem jaka osobowość?! Niemniej jednak bardzo ważne jest, byś zatrzymała swoich odbiorców na swoim fanpejdżu / stronie internetowej i zachęciła ich do jakieś reakcji – zapamiętania Cię, skomentowania posta, zapytania o szczegóły współpracy. Dlatego Twoja marka powinna “przemawiać”, przyciągać, intrygować. To jak z magazynami na półce – wybieram ten, który ma wyraziście zaznaczoną tematykę, estetyczną i ciekawą kompozycyjnie okładkę i stosowną dla Ciebie cenę. Podobnie jest z Twoją marką – klientki muszą chcieć po nią sięgnąć. Unikaj robienia każdej grafiki na inną modłę, bo masz na nią pomysł i wenę. Mówienie do Twoich potencjalnych klientów to komunikacja marketingowa, a komunikacja marketingowa powinna być spójna, ponieważ wtedy uwiarygadnia Twoją działalność i Ciebie – Twoje kompetencje, Twoją rzetelność. 

Przykład moodboardu:

Hasła / sentencje / zwroty, które wyrażają co konkretnie robisz.

Warto mieć tzw. “zdjęcie w tle na fangejdża”. Tam należy zawrzeć informacje, jak dokładnie możesz pomóc swoim klientom. To przestrzeń do umieszczenia informacji, co dokłądnie robisz, z czego składa się Twoja oferta, czym zajmuje się Twoja firma / czym Ty się zajmujesz jako freelancerka (trenerka, konsultantka). Ja to rozwiązałam w taki sposób:

Daj się poznać.

Zauważyłam, że ludzie często publikują posty około tematyczne, fachowe. Rozumiem, chcą zainteresować danym tematem. To właściwie, ale nie w 100 % postów. Należy dać się poznać. 

Od lat polecam moim Klientom odpowiadanie na fanpejdżu, w poszczególnych postach, o swojej firmie i o sobie. O czym możesz pisać, by dać się poznać? 

1. Napisz o znaczeniu swojego logotypu. Napisz o tym, jak powstał, co znaczy, z czym jest związany, z jakim przekonaniem, wartością itd.

2. Opowiedz o tym skąd wzięła się nazwa Twojej firmy.

3. Przedstaw kulisy – na czym obecnie pracujesz, jaka będzie kolekcja letnia, jakie będą następne kolekcje.

4. Nagraj filmik o tym jak, zaczęła się twoja przygoda z firmą, co ci to dało i jak możesz tym zainspirować innych do działania.

5. Podziel się jedną informacją z twojej branży, która w czymś ci pomogła lub coś w tobie zmieniła i zainspiruj do zgłębiania wiedzy w tym temacie.

6. Napisz, czego nauczyłeś się od swoich odbiorców.

7. Napisz o przekonaniach i wartościach, na których opiera się Twoja marka.

8. Na podstawie historii udowodnij, że to co dzisiaj robisz, może pomóc innym.

9. Opowiedz o książce lub filmie, które na Ciebie wpłynęły. Książka lub film, która na Ciebie wpłynęła.

10. Odpowiedz na pytanie, czym jest dla Ciebie samorealizacja?

11. Odpowiedz na pytanie dlaczego robisz, to co robisz?

12. Napisz o tym, jak udaje Ci się osiągnąć balans pomiędzy życiem a pracą…

13. Podziel się tym, czego można się od Ciebie nauczyć.

Jednym słowem – spraw, by Twoi odbiorcy zechcieli dowiedzieć się czegoś więcej i utożsamili się z tym, co robisz.

To wszystko zajmie Ci trochę czasu, ale tylko tak jesteś w stanie uzbierać fanów i przekonać ich do siebie tak, by zgłaszali się do współpracy z Tobą.

Jeśli to nadal wydaje Ci się za trudne i czujesz, że będziesz potrzebowała wsparcia marketingowego, zapraszam Cię na sesje rozwojowe, podczas których możemy razem ustalić paletę kolorystyczną dla Twojej marki, napisać teksty na fanpejdża czy poruszyć bieżący temat, z którym się mierzysz.

Sesje w soboty i środy prowadzę na specjalnych warunkach cenowych, ich wartość to 108 zł. Standardowa wartość konsultacji marketingowej u mnie to 288 zł. Wybrałam pory, w których nawet bardzo zajęte kobiety są w stanie wygospodarować trochę czasu ; ) Zapraszam! : )